Många har säkert sett den filmatiseringen som gjordes av den här boken, och den var väl helt okej – men hur ofta slår en filmupplevelse boken?
I En Geishas Memoarer får vi följa med Sayuri som säljs som nioåring till ett geishe-hus i Kyoto. Där får hon slita hårt och träna en massa för att bli en bra geisha – alltså en sällskapsdam åt de rikare männen i staden.
Så, varför borde man läsa den här boken? Som alltid – möjligheten att besöka 30-talets japan utan att behöva åka dit. Du känner lukterna, möter miljöerna och lever dig in i det här annorlunda livet. En helt ny värld, med dolda hemligheter och nya insikter. Att läsa är att resa – i både tid och rum – och därför är En Geishas memoarer med som #29 av 30 böcker ALLA borde läsa.
Liza Marklund orkade jag 30 sidor